Skip to main content

Metall katusekattena – piire seab vaid fantaasia!

Metall on katusekattena kasutusel suhteliselt lühikest aega – umbes 200 aastat. Võrreldes kivikatuse või mõne muu looduslähedase kattega on siiski just metallist lahendused arenenud kõige kiiremini ja nende levik üle maailma laialdane. Metalse katuse all elavad kuningakojad ja härrasrahvas, aga ka abilaagrite hädalised kolmanda maailma kriisikolletes. Metallist katused annavad tänuväärset varju miljarditele inimestele üle maailma!

Metallist katusega on kergelt esimesena silme ette kerkimas enamlevinud plekk-katused, kuid metalli kasutusala ja materjalide valik on väga laialdane. Metallist katusekatete alla liigituvad lisaks  terasele ka titaantsink, vask, alumiinium, roostevaba teras jpt. Metallid võimaldavad loojal luua just neid kujundeid ja motiive, mida inimfantaasia vaid toota suudab. Vaid mõned nimed – kalasaba, kärg, laine. Kõik need looduslähedased nimetused tõestavad, et metallist saab luua väga naturaalseid lahendusi. Metallkatused on kerged, kiirelt paigaldatavad, tulekindlad ja enamasti ka taskukohased. Metallkatused on suurepärane valik renoveeritavatele katustele. Metallist katus on oma hinda väärt kauakestev investeering üle mitmete põlvkondade.

Murrame müüte

Metallkatus roostetab. Tänapäevased metallkatused on loodud kestma. Ka terasest südamikuga materjalid on kaetud kestvate katetega (tsingitud, vasetatud) seismaks vastu ka kõige agressiivsematele keskkonnamõjudele. Metallkatuseid võib leida kergest tsingitud kattekihist kuni väga rasketes tingimustes kestma loodud orgaaniliste kateteni – metall võib küll roostetada, õige metallist katus õigest materjalist siiski mitte.
Metallist katused on lärmakad. See müüt vastab tõele juhul, kui katusekatte alune soojustus on ebapiisav.  Isolatsioonimaterjalid töötavad ka suurepärase helisummutajana ja korrektselt kinnitatud-soojustatud katuselahendus ei tekita vihma või tuule käes mitte mingil juhul suuremat müra kui teised katusematerjalid.
Metallkatused on arengumaade materjalid ja mõeldud tööstushoonetele. Kas Tartu Ahhaa Keskus meenutab tööstushoonet? Või Kadrioru loss?

Teras- ja  muude metallkatuste valdkonnas kasutatavad normid:

– EVS-EN 10143:2006 – Pidevas kuumsukelprotsessis pinnatud leht- ja lintteras – Mõõtme- ja kujutolerantsid. Vt standardi sisukorda.
– EVS-EN 508-1:2008 – Plekist katusetooted. Isekandvate terasest, alumiiniumist ja roostevabast terasest plekist valmistatud toodete spetsifikatsioon. Osa 1 – Teras.  Vt. standardi sisukorda.
– EVS-EN 508-1:2008 – Plekist katusetooted. Isekandvate terasest, alumiiniumist ja roostevabast terasest plekist valmistatud toodete spetsifikatsioon. Osa 2 – Alumiinium.  Vt. standardi sisukorda.
– EVS-EN 508-1:2008 – Plekist katusetooted. Isekandvate terasest, alumiiniumist ja roostevabast terasest plekist valmistatud toodete spetsifikatsioon. Osa 3 – Roostevaba teras.  Vt. standardi sisukorda.

Metallkatustega seotud uudised EKFML-i kodulehel:

06.11.2011 – Parim metallkatus asub Eestis
04.11.2011 – Oluline info teraskatuste tooraine paksusest
24.10.2010 – Koostöö ehitustudengitega