Skip to main content

AASTA KATUS 2013

Parim lamekatus

Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Sütiste tee 19, Tallinn  – ehitaja  OÜ KATUSETÖÖD    
Katusekate: aluskiht (Technoelast 170/4000), pealiskiht (Technoelast 170/5000 valge)
Konstruktsioon: katusekate, tsementmördist tasanduskiht, Tehnoelast 170/4000 (ehitusaegse veekindluse tagamiseks talvel), seejärel suure jäikusega mineraalvill (Isover), aurutõke bituumen, tsementkiudplaat, profiilplekk. Konstruktsioon erineb mõneti hoone erinevates osades.

Haigla hoonete katustele esitatakse kõrgendatud nõudeid – katused peavad olema pikaajalise kestvusega ja suure töökindlusega, kuna vähimgi läbijooks võib põhjustada suuri häireid haigla töös. Hoone katuselahendused on arhitektuurselt atraktiivsed ja tehniliselt tavapärasest oluliselt keerukamad. Tegemist on lahendusega, kus vanale hooneosale ehitati nii pealisehitus kui mitmeid juurdeehitusi. C korpuse pealisehituseks on haigla vajadusi teenindav kommunikatsioonide ruum, millest arvestatav osa paikneb katusel. Kõrvalolevad haigla kaks põhikorpust on kõrgehitused, mille akendest on uued rekonstrueeritud korpused hästi vaadeldavad. Seetõttu oli arhitekti nägemuses eelkõige kommunikatsioonide esteetiline korrastatus katusel ja käidava- ja liiklusega koormatud katuseosa hea väljanägemine. Vältimaks katuse kuumenemisest tingitud mõjusid seadmetele kasutas arhitekt valge puistega hüdroisolatsiooni.  Selleks, et katus oleks ehituse ajal juba talvel veekindel paigaldati soojustusele hüdroisolatsioonikiht, kevadel betoonikiht ja pealmine hüdroisolatsioon. Päästeameti nõudmisel tohtis tavapärastes katustes kasutada vaid mineraalvilla.

Sööklabloki peale ehitatud katuseosadel peab vajadusel saama liikuda ka veoauto. Vahetult söökla peale ehitatud katuseosal on kasutatud Eestis haruldast konstruktsioonilahendust: niisketest ruumidest tingitult ei saanud seal kasutada tavapärast pööratud katuselahendust. Seepärast on aluskonstruktsioonile kolmekordse hüdroisolatsiooni alla paigaldatud 50mm suure koormustaluvusega vahtklaasikiht, millele ehitati XPS soojustusega pööratud katus, mis kaeti haljastuse tarvis kärgkividega. Kõrvalolev katuseosa on tavapärane haljastusega pööratud katuselahendus. Sisehoovide väiksemad katuseosad on kaetud valge ümaraservalise kruusaballastiga. Parapetiplekid  kõikjal 0,7 mm.

C korpus on vaid üks etapp haigla suuremahulisest rekonstrueerimisest ning seetõttu jätkub erinevate katuseosade ehitamine veel sel aastal.

Parim kivikatus

Teater Vanemuine väikese maja katus ,Vanemuise 45A, Tartu – ehitaja LIIWIMAA KATUSEMEISTER OÜ

Katusekate: keraamiline katusekivi (Wienerberger Vauban mattmust)
Tehtud tööd: katusekatte ja roovituse vahetus, kogu katuse vihmaveesüsteemide ja katuse turvavarustuse uuendamine.

Parim metallkatus

Hoone Rataskaevu 9, Tallinn –  ehitaja KINDEL KATUS OÜ

Katusekate: topeltvaltsplekk ja sileplekk (RR29 punane PUR)
Tehtud tööd: katusekatte ja roovituse vahetus, kogu katuse vihmaveesüsteemide ja katuse turvavarustuse uuendamine. Hoone on muinsuskaitsealune, mis nõudis käsitsi plekipaanide valmistamise laiemas mõõdus ja kõikide katusedetailide valtsimise käsitööna objektil. Renoveeriti korstnad, paigaldati käiguteed ja katuseredelid. Töö muutis väljakutseks talvine aeg, pidev lumekoristus ja asjaolu, et teostada tuli “üllatuslikke” sarikaparandustöid.

Parim rahvuslik katus

Hoone Tuudil, Läänemaal – ehitaja FIE Tarmo Viikmaa

Katusekate: rookatus
Tehtud tööd: katusekatte vahetus. Kasutatud materjalideks roog, sidumistraat ja armatuur.