Skip to main content

AASTA KATUS 2011

Finaali jõudnud tööd

Eramu ja abihoone Pilkuse külas, Otepääl – ehitaja Ando Meema OÜ
Arhitektid: Tauno Aadma ja Laur Pihel
Maja ehitas  otsast lõpuni Ando Meema OÜ. Kuna sedalaadi hoonet ei olnud varem Eestis tehtud, siis puudusid alguses ka sõlmede lahendused. Kaared ja sarikad tegi ehitaja ise. Need tuli ehitajal osaliselt välja mõelda kohapeal. Algselt ehitatigi samal konstruktsioonil aga väiksem kõrvalhoone,  millega saadi kätte sõlmelahendused ja nipid. Kõige raskem oligi palkmaja ja katuse aluskonstruktsiooni kokkuviimine, sest teadupärast ju palkmaja aastatega vajub. Siinkohal pidigi ehitaja kasutama loovat mõtlemist. See ongi tegelikult see, mis teeb ehitajast EHITAJA.

Katusekatte materjaliks kasutati AS Wienerbergeri katusekattematerjali Pottelberg 301 antiik.  See materjal kogub Eestis vaikselt polulaarsust. Antud katusetellist saab kasutada ka fassaadides ja on kasutatud isegi negatiivsete kallete puhul. Ehitaja väidetel oli katusekatte paigaldamine suhteliselt lihtne ja sujus hästi. Kuna omaniku soov oli katuse ääred vormistada vaskplekiga, siis sai ka see töö lõpuks tehtud nii, et midagi silma riivama ei jäänud. Ka see töö vajas head taipu ning meistrikätt, et viia kõik kõik harmooniasse. Liiga kitsas või liiga lai plekiosa oleks kindlasti üldvisiooni mõjutanud. Ka korstnaümbrus sai vormistatud vaskplekiga sellise arvestusega, et palkhoone tulevikus vajub. Üldmuljena said kõik hoone osad täpselt nii nagu peab ja visuaalselt sobib tõesti AS Wienerbergeri katusekattematerjal Pottelberg 301 ideaalselt antud looduslikku ja esteetilisse konteksti.

Parim lamekatus

Teater Vanemuine väikese maja katus ,Vanemuise 45A, Tartu – ehitaja LIIWIMAA KATUSEMEISTER OÜ

Katusekate: keraamiline katusekivi (Wienerberger Vauban mattmust)
Tehtud tööd: katusekatte ja roovituse vahetus, kogu katuse vihmaveesüsteemide ja katuse turvavarustuse uuendamine.

Parim metallkatus

Hoone Rataskaevu 9, Tallinn –  ehitaja KINDEL KATUS OÜ

Katusekate: topeltvaltsplekk ja sileplekk (RR29 punane PUR)
Tehtud tööd: katusekatte ja roovituse vahetus, kogu katuse vihmaveesüsteemide ja katuse turvavarustuse uuendamine. Hoone on muinsuskaitsealune, mis nõudis käsitsi plekipaanide valmistamise laiemas mõõdus ja kõikide katusedetailide valtsimise käsitööna objektil. Renoveeriti korstnad, paigaldati käiguteed ja katuseredelid. Töö muutis väljakutseks talvine aeg, pidev lumekoristus ja asjaolu, et teostada tuli “üllatuslikke” sarikaparandustöid.

Parim rahvuslik katus

Hoone Tuudil, Läänemaal – ehitaja FIE Tarmo Viikmaa

Katusekate: rookatus
Tehtud tööd: katusekatte vahetus. Kasutatud materjalideks roog, sidumistraat ja armatuur.