Mida peab teadma lamekatusega eramu omanik, kui on soov paigaldada päikesepaneele (PV) katusele
Esmalt tuleb veenduda, et aluspind (katus ja selle alustarind) suudab paneelide koormuse vastu võtta ja katusekate on heas seisukorras. Eestis on levinud kaks paigaldusmeetodit:
1. Otse katusekattele lahtiselt paigaldatud paneelid, millele lisatakse raskused
Selle süsteemi kasutamisel peab veenduma, et kui otse katusekatte all on soojustus, siis soojustuse survetugevus oleks piisav. Uute hoonete puhul on nõue põhisoojustusele min 70 kPa ja pealmine soojustusplaat min 80 kPa. Varasemalt valminud hoonete puhul, mille soojustuse survetugevus on väiksem, soovitame kasutada teist paigaldusvarianti välistamaks aja jooksul katusekatte ja soojustuse deformeerumist ning vigastusi.
2. Alustarindisse (betoon, puit vms) läbi soojustuse ja katusekatte kinnitatavad jalad
Selle süsteemi eeliseks on koormuse ja vee voolamise takistuse eemaldamine soojustuselt ning katusekattelt. Samuti saab süsteemi paigaldada sõltumata varem paigaldatud soojustuse survetugevusest. Läbi katusekatte paigaldatud jalgade veekindluse tagamiseks peab need tööd teostama pädev lamekatuse ehitaja.
Ühelgi juhul ei soovita me paigaldada paneele katusele, mille katusekate on vanem kui 5 aastat. Täiendavalt soovitame veenduda, et paigaldatud katusekate ja soojustus vastavad lamekatuse standardile EVS 920-5.
Vanale katusekattele paneelide paigaldus tekitab olukorra, kus katusekate PV paneelide all võib vajada renoveerimist enne, kui PV paneelide eluiga lõpeb. Katusekatte renoveerimiseks tuleb PV paneelid katuselt eemaldada ja hiljem uuesti tagasi paigaldada, mis võib viia päikesepaneelide arvestusliku kasu hoopiski kahjumlikuks lisakuluks. Sõltuvalt paneelide paigaldusmeetodist võivad need ka lühendada katuse esialgselt planeeritud eluiga.
Soovitame veenduda, et katus paneelide all oleks seisukorras, mis kestaks kogu PV paneelide eluea.