Skip to main content

12.-16.novembrini 2024 toimus Austrias, Innsbruckis maailma katusemeistrite erialaliite, katuseehitusettevõtteid ja materjalitootjaid ühendava katusorganisatsiooni IFD (International Federation of Roofing Trade) 72.kongress. Kongressi raames leidsid juba 28.korda aset ka noorte katusemeistrite maailmameistrivõistlused.

Pildigalerii postituse allosas

Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit (edaspidi:Katuseliit) on 2011.aastast IFD täisliige ning võtnud osa kõigist sel perioodil toimunud mõõduvõtmisest. Võistlusel hinnatakse kuni 28-aastaste noorte oskusi neljas kategoorias: lame- ja kaldkatused, fassaadid ning eraldi peetakse arvestust metallkatuste valdkonnas. Võistluse kahel esimesel päeval tuleb jälgida rangelt etteantud ülesandeid, kolmandal võisteldakse fantaasialennus nö. IFD Presidendi eriauhinnale. Sel aastal osales kokku 27 võistkonda üheteistkümnest riigist, neist kolm Eestist. Vaid metallkatuste kategoorias ei õnnestunud Eestist leida vanuselise piirangu sisse jäävaid noori, mis on tegelikult meie katusemaastiku tulevikku silmas pidades oluline ohumärk. On just metallkatuste valdkonnas varasematel MM-del oldud edukaimad, kui 2012.ja 2014.aastal toodi Knoobus OÜ ja Katusekeskus OÜ poolt koju vastavalt pronks- ja hõbemedalid.

Võistlust on tulevikus ootamas ees olulised muudatused.

Lisaks proovitakse võistlusülesannete väljatöötamisel jätta kõrvale vaid kitsama regiooni jaoks tuntud katuselahendusi, mis teatud riikide jaoks on erialakoolides õpetatav argipäev, kuid enamusele vaid fotodel nähtud kauge teadmine. Näiteks piibersaba kivist kumer neelulahendus on üks sellistest, mis saksakeeleses katuseehitusmaailmas väga levinud, kuid ülejäänud Euroopas leiab vaid loetud meistreid sellise sõlme korrektseks lahendamiseks. Tuleb veelkord meenutada, et tegemist on noorte inimeste võistlusega, millise peamine eesmärk on noorte jätkuv huvi ja motivatsioon sektoris oma kätega ja mõistusega midagi ära teha. Just eelarveliste võimaluste tõttu on võistluselt eemale jäänud näiteks Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi jt.ida-Euroopa riigid.

Samuti arutleti kongressil emotsionaalselt, kas liituda Worldskillsi või Euroskillisi platvormiga, kuid suure saali valik tundus olevate senise mudeliga jätkamise poolt. Eelpoolmainitud väga populaarsed ja alati laialdast meediatähelepanu pälvivad erialaoskuste võistlused nõuavad erialast sõltumata vanusepiiri 22 aastat ning distsipliini avamiseks niivõrd paljude võistkondade esindatust, et tänase IFD MM-i vaates jääksid olemata mõõduvõtud nii lame- kui metallkatuste, aga ka fassaadide kategoorias.

Lühiülevaade valdkondade võistlusülesannetest.

Metallkatuste valdkonnas tuli sel korral paigaldada alumiiniumist tooteid PREFA-lt. Esimesel päeval tuli sileplekist valmistada koonjad valtsplekipaanid, lahendada neelusõlm ning paigaldada FAKRO katuseaken. Teisel päeva plekitada keerukas vintskap ning paigaldada lisaks valtsipaanidele ka rombjad fassaadiplaadid. Vabakavas kaeti alumiiniumist toodetega aga hoopis fassaad. Kokkuvõttes saatis edu Ungari meeskonda, kelle käekiri ja töötempo avaldasid muljet juba esimese ülesande avafaasis. Ungaris on väga tugev ja pikaajaline traditsioon keerukate metallkatuste ehitamisel, seega tulemus pole ülearu üllatav ning riigis tugev järelkasv on olemas.

Lamekatustele tuli esimesel päeval paigaldada PIR soojustus ning tootja SIKA TPO rullmaterjal. Viimasest kasutati võistlusel iseliimuvat versiooni, mis on päris uus toode plastmaterjalide valdkonnas.  Teisel päeval paigaldati stendile iseliimuvat bituumenrullmaterjali tootjalt BÜSSCHER & HOFFMANN. Materjali saab paigaldada lahtist tuld kasutamata, viies miiniumi ohu tööprotsessis juhtuvateks tuleõnnetusteks. Mõlemal võistluspäeval tuli paigaldada ka katuseaken või valguskuppel (VELUX ja LAMILUX), äravoolukaevud ning ümar läbiviik. PIR plaadi kasutamine Eesti lamekatustel ei ole pälvinud tänu tellijate suhtelisele vaesusele Päästeameti liigset vaimustust, mistõttu taoliste lahenduste kasutamine Eestis on hetkel veel kauge tulevikuunistus. Nii kohustuslike kui vabakava ülesannetes kasutati ka tootjate ENKE ja TRIFLEX vedelplaste. Lamekatuste võit läks sel korral Austria võistkonnale.

Kaldkatuste võistlust peetakse juba aastaid MM-I prestiižikamaks kategooriaks laia konkurentsi ja tugeva taseme tõttu. Erand polnud ka seekordne mõõduvõtt, kus joonele sättisid end koguni 9 võistkonda. Esimese ülesande raames paigaldati tsementkiudplaate tootjalt SWISSPEARL. Lahendada tuli harjasõlm, paigaldada VELUX katuseaken ning liita nõuetekohaselt omavahel katus ja vertikaalne seinatasapind. Teisel päeval paigaldati WIENERBERGER-i piibersaba katusekive, FAKRO katuseaknaid ning just selle võistlusdistsipliini raames sai näha eelpoolkirjeldatud kumerat ja keerukat neelulahendust. Katusele paigaldati ka lumetõkked. Vabakavas lasti loomingul lennata luues kujuneid RATHSCHECK-i kiltkivist. Žürii hinnangul said kõige eelpooltooduga kõige paremini hakkama Austria noored katusemeistrid ning nende rõõm pidulikul gaalal võitjatena väljakuulutatud saada oli siiralt piiritu. Varasemad kaotused naabritele Šveitsist said kuhjaga heastatud

Fassaadidele paigaldati alumiiniumkomposiitplaate Hiina tootjalt ALUCOBEST. Ülesandele lisasid keerukust aluskonstruktsiooni korrektne ehitamine, fassaadiakna vormistamine ning nurgasõlmede lahendamine. Teisel päeval loodi fassaadilahendus SWISSPEARLi tsementkiudplaatidest, kuid ülesande muutis keerukaks stendi geomeetriline kuju ning toodete diagonaalne paigaldamine, mis omakorda nõudis noortelt paigaldajatelt erakordset täpsust aluskarkassi ehitamisel. Fassaadide valdkonnas kuulus esikoht Šveitsi meeskonnale, kuid märgitagum ära ka lätlaste hea esitus. Nimelt suutis ainsana Lätit esindanud fassaadimeeskond võita kohustuslikus kavas kolmanda ning vabakavas esikoha!

Au ja kuulsus, kiitused ja tänu!

Täname sponsoreid, kelleta olnuks Eesti võistkondade lähetamine olnud võimatu: PLEKIPOOD OÜ, MONIER, BAUDER, TOODE AS, KATUSEFIRMA OÜ, KATUSETARK OÜ, MALEKO AS, SFS, KATUSE PROFID OÜ ja MELSEN OÜ

Leave a Reply