Skip to main content

19.-21.novembrini toimusid Rumeenia pealinnas Bukarestis maailma katuseliitude katusorganisatsiooni IFD arvult juba 25. maailmameistrivõistlused noortele katusemeistritele, mis on oma valdkonna tõsiseltvõetavaim konkurss kogu maailmas.  Võistlused toimusid kolmel klassikalisel katusealal : lamekatus, metallkatus ja kivikatus. Kokku osales maailmameistrivõistlustel 30 võistkonda 15 riigist, esmakordselt võttis võistlustest osa ka Hiina lamekatusevõistkond. Eestlased osalesid kõigil kolmel alal, kõige paremini läks metallkatuse võistkonnal, kes tuli hõbemedalile. Eestit esindas Rakvere firma Katusekeskus OÜ, võistkonna juhendajaks oli Andres Annula, võistlesid Siim Moldau ja Edgar Karpov. Teised Eesti võistkonnad seekord medalini ei jõudnud, kuid esinesid igati tublilt. Lamekatuste kategoorias esindas Eestit firma Westhaus OÜ võistkond, kivikatustel Liiwimaa Katusemeister OÜ. Võistlused olid traditsiooniliselt kolmepäevased, esimesel kahel päeval paigaldasid plekksepad täistsinkplekist ja kattega terasplekist topeltvaltstehnoloogias katuse koos katuseakna ja neelusõlmega, lamekatusekatjad esimesel päeval bituumenrullmaterjalist ja teisel päeval TPO plastrullmaterjalist katuse koos katuseakna ja -kupliga. Kivikatuseehitajad ehitasid esimesel päeval betoonkatusekividest katuse koos katuseaknaga ning teisel päeval keraamilistest piibrisabakatusekividest katuse neeluga, millist pole Eestis vähemalt viimase 70 aasta jooksul ühtegi tehtud. Kolmandal päeval said kõik võistkonnad rakendada oma fantaasiat, võisteldes „vabakavas“ IFD presidendi auhindadele.

Täpsemad võistlusülesannete kirjeldused leiate siit

MM-i esikolmikud alade kaupa :
Metallkatused : 1. Prantsusmaa 2. Eesti 3. Poola
Lamekatused : 1. Austria 2. Šveits 3. Saksamaa
Viilkatused : 1. Austria 2. Saksamaa 3. Inglismaa

Peale Eestis üliharva kasutatavate materjalide (täistsinkplekk, piibrisaba katusekivi, FPO plastrullmaterjal jms.) ja ehitussõlmede oli tähelepanuväärne ka see, et metallkatusevõistlusel esindas Belgiat tütarlaps, mis ei ole enam haruldane ka igapäevasel Euroopa katuseturul. Nimelt on viimastel aastatel nii lame- kui viilkatuste ehitusel kui ka ehitusmessidel näha naisi, kes korvavad ehitusturul valitsevat meestepõuda, mis on tingitud nii rahvastiku vananemisest kui eri sugupoolte rollide ühtlustumisest.

Kokkuvõttes võiks öelda, et vaatamata Eesti võistkondade ainult „õhinapõhisele“ ettevalmistusele, milles selleks seatud riiklikud organisatsioonid kuidagi kaasa ei aidanud, esinesid Eesti noored katusemeistrid väljapaistvalt. Kui esimest korda MM-l osaledes saavutati põhivõistlustel 2 pronksmedalit, mis MM-de ajaloos debütantide kohta esmakordne, siis teistkordsel osalemisel võideti juba hõbemedal. Kahe aasta pärast Poolas toimuvatel 26. maailmameistrivõistlustel võiks järjepidevusest lähtudes oodata juba mõnda kuldmedalit.

Iga-aastane IFD kongress erines oluliselt viimastel aastatel toimunutest. Kui erinevate tehniliste komiteede (lamekatused, viilkatused ja fassaadid) istungid, kus tegeleti katuseehitusreeglistiku täiendamisega, olid tavapärased, siis põhiline aeg kulus IFD struktuurimuudatuste ja uue põhikirja arutelule ja vastuvõtmisele. Moodustati 4 IFD allüksust: kutse- ja täiendharidus, turundus-, statistika- ja finants- ning tehniline komitee, mis omakorda jaguneb viilkatuste, lamekatuste ja fassaadide osakondadeks.

Kongressil võeti IFD vaatlejaliikmeteks Hiina ja Türgi, kes peale kaheaastast „katseperioodi“ saavad täisliikme staatuse, mis on Eestil juba neli aastat. Samuti võeti IFD partnerliikmeteks mitmed tuntud ehitusmaterjalitootjad, kelle seas oli ka esimese Soome firmana SK Fastening OY.

Järgmine IFD kongress koos IFD Aasta Katuse konkursi võitjate väljakuulutamisega toimub 2015.aasta novembris Bonnis, järgmine MM 2016. aastal Poolas. 2018. aasta MM koos IFD aastakongressiga toimub tõenäoliselt esmakordselt Aasias, Hiinas. Pikemat lugemist toimunust koos võistlusülesannete kirjeldusega saab lugeda ajakirjast Ehitaja ja Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liidu kodulehelt www.katuseliit.ee

Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit tänab toetajaid:

Leave a Reply